NEĮKAINOJAMA DOVANA

NEĮKAINOJAMA DOVANA
24 lapkričio 23:54 2016 Print This Article

Aldona zilinskieneAldona Žilinskienė, buvusi lietuvių kalbos mokytoja ir 1984-1987 m.

Kraštotyros draugijos Varėnos rajono atsakingosji sekretorė,

perdavė Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos,

informacijos ir kraštotyros skyriaus kraštotyros fondui nuotraukas ir kraštotyros darbus.

 

 

Mokytojos A. Žilinskienės dėka bibliotekos Kraštotyros fondas pasipildė  kraštotyros darbais apie poetą Martyną Vainilaitį: „Martynas Vainilaitis gyvenime ir kūryboje“ (1979, parengė Varėnos 2-osios vidurinės mokyklos jaunieji kraštotyrininkai), „Martyno Vainilaičio rankraščiai ir kiti dokumentai“ (2016). Šiame darbe  – laiškai M. Vainilaičiui, knygelės su autografu „Mes mylim tėvynę“ ir „Nupiešiu tėvynę“ ir kt.

Kraštotyros darbe „Vincas Giedra“ (2007) rasime įvairių žmonių atsiminimus apie poetą,  41 nuotrauką, eilėraščių, žurnalus „Naujos knygos“ (1964 Nr. 6, 1978 Nr. 9), „Šviesa“ (1976, Nr.4).

Daug ką sudomins kraštotyros darbas „Perloja, jos tautosaka. A. Matučio namelis Pauosupyje“(1986). Darbe pateikiama Varėnos 2-osios vidurinės mokyklos 9 a klasės (klasės vadovė A. Dastikienė, ekspedicijos ir darbo vadovė A. Žilinskienė) mokinių kraštotyros ekspedicijų Perlojoje ir Pauosupyje medžiaga. Ekspedicijos metu mokiniai rinko tautosakos faktus ir literatūrinę medžiagą .  Darbe pateiktos 26 nuotraukos.

Ne mažiau įdomūs ir šie aplankai: „Rašytojai: nuotraukos, atsiminimai, ir kiti dokumentai“ (sudarė A. Žilinskienė, 2016 m.), „Rojus Mizara gyvenime ir kūryboje 1895-1967 “ ( parengė Varėnos 2-osios vidurinės mokyklos jaunieji kraštotyrininkai, 1978 m.)

  1. Žilinskienės darbas „Varėnos krašto lietuviškos mokyklos lenkų okupacijos 1920-1939 metais“  (2008) yra skirtas, kaip nurodo pati autorė, lietuviškų mokyklų mokytojams, dirbusiems Varėnos krašte lenkų okupacijos metais, atminimui. Ši informacija turėtų padėti nors iš dalies suprasti, kokį sunkų ir pavojingą, bet labai svarbų darbą atliko lietuviškų mokyklų mokytojai, kad mūsų krašto žmonės nepamirštų lietuvių kalbos, išsaugotų tautiškumą.  Pateiktas nuotraukas ir dokumentus A. Žilinskienei patikėjo jau išėję anapilin mokytojai: Izabelė Miliauskaitė-Dringelienė, Jadvyga Matuizaitė-Skliutienė, Antanas Šimkonis, Vladas Šėmys ir kt.  Kitas A. Žilinskienė kraštotyros darbas, skirtas mokykloms ir mokytojams – „Varėnos rajono mokyklos ir mokytojai: 1936-2008“ (2016). Čia patalpintos 85 nuotraukos ir pluoštas mokytojų atsiminimų. Medžiagą apie mokytojus papildo Merkinės internatinės mokyklos parengtas darbas „Lietuvos nusipelnę mokytojai Varėnos rajone“ (1987). Šiam darbui medžiagą rinko įvairių Varėnos rajone mokyklų kraštotyrininkai. Galutinį medžiagos rinkimą atliko Merkinės internatinės mokyklos 9 klasės mokiniai (auklėtoja Julija Kelmelienė).
  2. Žilinskienė savo dėmesį skyrė ir Varėnos kultūriniam gyvenimiui. 2016 metais ji sudarė didelį aplanką „Varėnos rajono kultūrinis gyvenimas: 1948-2008“. Aplanke – 101 nuotrauka su aprašais. Šį aplanką papildo kitas kraštotyros darbas- „Varėna, jos įmonės, kultūros paminklai: 1936-2008“. Darbe – 71 nuotrauka su aprašais. Aplanko pradžioje yra pateiktas nuotraukų sąrašas. Tai ir Varėnos miesto vaizdai, kultūros paminklai, etnografiniai Zervynų ir Musteikos kaimai. Pateikti atsiminimai apie Perlojos Vytauto paminklo gynimą.

Besidomintiems padavimais ir legendomis apie Varėnos kraštą, bus įdomus Varėnos 2-osios vidurinės mokyklos jaunųjų kraštotyrininkų parengtas darbas „Padavimai ir legendos“ (darbo vadovė A. Žilinskienė, 1984). Padavimuose stengtasi išlaikyti tarmės ypatumus, pasakotojo kalbos manierą, tačiau daugelis padavimų buvo papasakota literatūrine kalba.

Na, o besidominties rajono istorija, bus įdomu pavartyti šiuos kraštotyros darbus: „Sovietų pergalės 40-metis“, „Sovietinio gyvenimo vaizdai“.

Nuoširdžiai dėkojame mokytojai Aldonai Žilinskienei už gausią kraštotyrinę medžiagą.

 

Laimutė Cibulskienė

Varėnos viešosios bibliotekos bibliografė

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Only registered users can comment.