2013–ieji – sėkmingi metai Varėnos jaunimo veikloj

2013–ieji – sėkmingi metai Varėnos jaunimo veikloj
sausio 21 21:48 2014 Print This Article

Šiuo šventiniu laikotarpiu būtų pats laikas pasigirti 2013 metų nuveiktais darbais Varėnos jaunimo veikloje. Mūsų viešoji įstaiga egzotiniu pavadinimu “uMunthu”, tuoj švesianti vienerių metų gimtadienį, tapo viena iš nedaugelio Varėnos rajono organizacijų sugebėjusių gauti programos “Veiklus jaunimas” finansavimą jaunimo projektams. Iš 2013 m. pateiktų keturių paraiškų buvo patvirtintos net trys. O konkurencija didelė – vidutiniškai patvirtinama tik kas trečia paraiška. Mūsų organizacija turi daug švietėjiškų tikslų, kaip pavyzdžiui: suteikti jaunimui galimybes tobulinti save neformaliojo ugdymo metodais, pagerinti jaunimo galimybes įsitvirtini darbo rinkoje, skatinti jaunimo mobilumą, solidarumą, taprkultūrinį dialogą, kad jaunimas būtų aktyvesniais Europos piliečiais. Taip pat stengiamės jaunimui suteikti daugiau galimybių realizuoti save ir kiek įmanoma labiau prisidėti prie jaunimo emigracijos iš kaimo vietovių, mažų miestelių į didmiesčius mažinimo. Žinoma, prioritetas yra toks, kad veikloje kuo labiau įsitrauktų jaunimas iš Varėnos miesto bei rajono.

2013 m. Varėnos vardą išmoko tarti ir parodyti žemėlapyje apie 100 veiklių jaunuolių iš įvairių Europos šalių. Pirmieji jaunimo mainai “Don’t Crush it! Creative Recycling” apie ekologiją ir plastiko perdirbimą vyko rugpjūčio pradžioje Ignalinos rajone, o antrieji mainai su tikslu pagerinti jaunimo galimybes įsidarbinti “On the Right Way” vyko spalio viduryje Vilniuje. Abiejuose projektuose sudėjus sudalyvavo net 80 žmonių iš 10 skirtingų šalių.

Tačiau labiausiai džiaugiamės turėta galimybe organizuoti mokymus “Out of Box” rugsėjo 20 – 28 dienomis. Šįkart mokymai vyko jau Varėnos rajone – puikioje kaimo sodyboje “Dzūkijos perlas”. Projekto tikslas buvo pakviesti jaunimo organizacijų atstovus, jaunimo darbuotojus iš Europos pasitobulinti viešųjų ryšių (toliau – VR) srityje, t.y. įvairių neformaliojo ugdymo metodų pagalba suvokti VR prigimtį, svarbą, išgryninti pagrindines VR įgyvendinimo priemones ir ištobulinti jų naudojimą. Daugelyje vykdomų projektų viena iš svarbiausių dalių yra viešinimas, tad labai svarbu jaunimo organizacijoms padaryti šiuos projektus kuo geriau “matomais” bei, kad apie organizacijų veiklą žinotų kuo didesnė visuomenės dalis.

Projekte iš viso dalyvavo 36 žmonės – 30 dalyvių bei 6 žmonės, atsakingi už mokymų vedimą, projekto organizavimą bei logistiką. Dalyviai atvyko iš Bosnijos ir Hercegovinos, Kroatijos, Serbijos, Makedonijos, Bulgarijos, Turkijos, Albanijos, Čekijos, Lenkijos ir, žinoma, Lietuvos. Žodžiu, buvo tikras Balkanų katilas! Visiems be išimties užsieniečiams tai buvo pirmas kartas mūsų rajone, o daugeliui ir pirmas kartas Lietuvoje. Porai dalyvių ši kelionė į Varėnos kraštą įsimins ilgam kaip apskritai pirmoji kelionė į užsienį.

Pasiruošimo etape dalyviai buvo kruopščiai atrenkami, kad mokymų teikiama nauda pasinaudotų tas jaunimas, kam tai yra reikalingiausia. Projekto dalyviai viso projekto metu viršijo mūsų lūkesčius savo kūrybingumu ir išmanumu. Pavyzdžiui, simuliacijos metu kelių dalyvių grupelė sugebėdavo per maždaug valandą ne tik sukurti interneto svetainę renginiui, sumontuoti video, bet ir visą renginio informaciją patalpinti į internetą. Kartais darbas grupėse užsitęsdavo net iki vėlumos ir reikėdavo dalyviams priminti, kad sekančią dieną teks keltis anksti ir būtina pailsėti pries naujas veiklas. Tokio tipo jaunimo projektai nuo formaliojo ugdymo sistemos skiriasi tuo, kad čia dalyviai atvažiuoja savo noru, nieko neverčiami, ir su didele motyvacija, o mokymosi metodai yra kūrybiški, stengiamasi panaudoti kuo įvairių skirtingų priemonių bei metodų suteikiant žinias. “Out of Box” mokymų metu dalyviai dalyvavo diskusijose, save išbandė įvairiose situacijos analizėse (angl. Case studies), analizavo ir kūrė viešųjų ryšių kompanijas, dalyvavo interviu, mini spaudos konferencijose, sake improvizuotas kalbas. Taip pat nebuvo apseita ir be įvairių žaidimų, ypač jie buvo naudingi vienas kito nepažįstančius dalyvius suburti į vieną darnią komandą, padidinti pasitikėjimą vienų kitais bei skatinti tarpkultūrinį dialogą, o kartais ir pagerinti grupės energingumą prieš pagrindines veiklas.

Džiaugiamės, kad šie mokymai dideliam “uMunthu” organizacijos narių skaičiui leido būti ne tik dalyvių pusėje, tačiau ir organizacinėje komandoje, atsakingoje už mokymų vedimą ir vykdymą. Be to, mokymus vedė vieni geriausių lektorių Europoje, turintys milžinišką patirtį jaunimo veikloje. Tikimės, kad jų pasidalinta tiek teorinė, tiek praktinė patirtis šio projekto tema ir ne tik leis mūsų organizacijai 2014 m. augti dar greičiau.

2014 m. programą “Veiklus jaunimas” keičia “Erasmus+”, kuri apjungs visas jaunimo programas į vieną, tačiau didžioji dalis veiklų, buvusių programoje “Veiklus jaunimas” išliks. Jaunimo sritis buvo viena iš nedaugelio, kur finansavimas 2014 – 2020 m., palyginti su ankstesniu ES biudžetu, ne tik kad nesumažėjo, bet ir išaugo 40%! Nors Lietuvos rodikliai kaip jaunimo nedarbas, jaunimo aktyvumas ir kt., palyginti su kitomis Europos šalimis, ypač pietinėmis, yra pakankamai neblogi, tačiau mažesniuose miesteliuose ir kaimo vietovėse jaunimo situacija yra ne tokia gera. Tikimės, kad organizacija “uMunthu” galės prisidėti prie dar didesnių teigiamų pokyčių jaunimo srityje Varėnos rajone ne tik 2014 m., bet ir daugelį metų į priekį.

Projektai “Out of Box”, “On the Right Way” ir “Don’t Crush It! Creative Recycling” finansuoti Europos komisijos pagal programą “Veiklus jaunimas”

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Only registered users can comment.