Dzūkus suvienys sportas

Dzūkus suvienys sportas
09 kovo 15:55 2016 Print This Article

Rytoj Varėnoje vyks trečiųjų Dzūkų sporto žaidynių atidarymas. Pasak jų organizatoriaus, Seimo nario Gedimino Jakavonio, dzūkai yra vienintelė Lietuvos etninė grupė, turinti tokias varžybas. Programoje yra septynios rungtys, daugumoje iš jų dalyvaus moksleiviai, bet bus ir išimčių. Tradiciniame Merkio irklavimo maratone galės varžytis visų amžiaus grupių sportininkai, ir nebūtinai dzūkai.

Sporto šventė Dzūkijoje rengiama olimpiniais metais. Pirmosios žaidynės vyko 2004, antrosios – 2008 m., o paskui teko padaryti pertrauką. Šiemet tradicija atgaivinta, bet pasikeitė pavadinimas. Anksčiau renginys buvo vadinamas olimpiada, tačiau Tarptautinis olimpinis komitetas rekomenduoja nevartoti šio termino, kalbant apie kitus renginius, ne olimpines žaidynes. Tokį pageidavimą organizatoriams perdavė vienas iš Dzūkų žaidynių rėmėjų – Lietuvos tautinis olimpinis komitetas.

Atidarymas rytoj 17 val. vyks Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijoje, bet varžybos prasidės vėliau. Baigsis jos tik paskutinį birželio sekmadienį, kai vyks Merkio irklavimo maratonas. Be šio maratono, programoje yra krepšinis, futbolas, rankinis, tinklinis, kanupolas ir kroso bėgimas. „Dzūkai yra vienintelė etninė grupė, turinti tokias žaidynes. Nei aukštaičiai, nei žemaičiai, nei suvalkiečai to nedaro“, – teigė G.Jakavonis.

Palyginti su ankstesnėmis žaidynėmis, šiemet pagrindinis skirtumas bus tas, kad daugumoje sporto šakų galės varžytis tik moksleiviai. „Mes ilgai tarėmės, įvertinome ankstesnių žaidynių patirtį. Labai sunku viską suderinti, nes Alytus turi futbolo, krepšinio, rankinio meistrų komandas. Varėna turi rankininkus, bet kaip jos krepšininkai galėtų žaisti su alytiškiais? Lygis visiškai ne tas. Apsisprendėme apsiriboti moksleivišku amžiumi. Tegul vaikai daugiau sportuoja, tegul jiems tai būna paskata rinktis sveiką gyvenimo būdą“, – svarstė žaidynių organizatorius.

Noras padėti vaikams buvo viena iš priežasčių, paskatinusių rengti žaidynes. „Kai buvau stažuotėje JAV, stebėjau Amerikos lietuvių moksleivių varžybas „Drąsūs, stiprūs, vikrūs“. Paklausė, kaip man patinka. Atsakiau: man labai patinka, kad jūsų vaikai gražiai aprengti, bet jei paleistume Varėnos vaikus, gautų jūsų Niujorkas į vienus vartus, nes mūsų vaikai fiziškai daug stipresni“, – pasakojo G.Jakavonis. Moksleiviai ir šiemet gaus sportinę aprangą iš žaidynių rėmėjos firmos „Hummel“.

Išimtis bus padaryta tinkliniui, nes Dzūkijos regione nėra šios sporto šakos komandų, žaidžiančių Lietuvos aukščiausiojoje lygoje. Taigi tinklinio varžybų dalyvių amžiaus cenzas neribos. Geografiškai žaidynės aprėps Alytaus apskritį ir Trakų rajoną. Renginio sostinė bus Varėna. „Kanupolo varžybos vyks Alytuje, nes Varėnoje nėra baseino, bet dauguma rungčių tradiciškai vyks Varėnoje arba rajone. Pavyzdžiui, tinklinio varžybos galbūt vyks Matuizose“, – teigė G.Jakavonis.

Nei geografiniai, nei amžiaus apribojimai nebus taikomi Merkio maratone. „Tai vienos masiškiausių irklavimo varžybų Lietuvoje. Dalyvauja ir profesionalai, ir neprofesionalūs sportininkai, nes nereikia sportinių baidarių, užtenka turistinių. Būna ir mišrūs ekipažai, ir vienvietės, plaustai. Tai vienintelė rungtis, į kurią gali suvažiuoti dalyviai iš visos Lietuvos“, – akcentavo G.Jakavonis. Jis ir pats yra patyręs baidarės irkluotojas, bet dar nežino, ar šiemet startuos maratone. „Pažiūrėsime, dar neapsisprendžiau“, – sakė žaidynių organizatorius.

 

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

2016 kovo mėn. 09 d. 13:33:11
Arūnas ABROMAITIS, sportas@vakarozinios.lt

 

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Only registered users can comment.