VARĖNOS RAJONAS „VISUOTINĖJE LIETUVIŲ ENCIKLOPEDIJOJE“

VARĖNOS RAJONAS „VISUOTINĖJE LIETUVIŲ ENCIKLOPEDIJOJE“
02 rugpjūčio 20:51 2016 Print This Article

                             Yra knygų, kurias skaitytojai pasirenka pagal skonį, amžių ar profesiją. Yra ir tokių, kurios tinka beveik visiems skaitytojų sluoksniams. Nesuklysiu pasakiusi, kad prie tokių priklauso ir Mokslo ir enciklopedijų leidyklos nuo 2001 m. iki 2015 m. leista Visuotinė lietuvių enciklopedija. Tai originalus mokslinis informacinis leidinys, pateikiantis susistemintą informaciją apie pasaulį ir Lietuvą, visatą ir Žemę, pasaulio ir civilizacijos istoriją, visų žemynų tautas ir jų kultūrą, mokslą, ekonomiką, pasaulio religijas, humanistines ir krikščioniškąsias vertybes. Enciklopedija yra vertingas informacijos šaltinis – ją malonu atsiversti tiesiog šiaip, akiračiui praplėsti.

Visuotinė lietuvių enciklopedija – kraštotyrinės informacijos turintis dokumentas. Kadangi Varėnos viešosios bibliotekos Kraštotyros fonde kaupiami leidiniai apie Varėnos rajoną, todėl čia vietą surado ir visi 25 Visuotinės lietuvių enciklopedijos tomai. Mes, bibliotekininkės, peržiūrėjome visus enciklopedijos tomus ir domėjomės, kokios žinios apie  Varėnos rajoną pateko į Visuotinę  lietuvių enciklopediją.

Šiandien jau daug mažiau žmonių  informacijos ieško enciklopedijose ar žinynuose, todėl ir aptariamoji enciklopedija nesulaukia daug skaitytojų. Kai reikia kažką sužinoti, tai dažniausiai griebiamas kompiuteris. Internetas  platus ir didelis,  jame yra tikrai gausus kiekis informacijos.  Tačiau kai reikia surasti kažkokią  konkrečią ar labai specifinę informaciją, tokiu atveju enciklopedijos mums padeda greičiau ir patikimiau ją surasti.  Tačiau šis staipsnis nėra apie paiešką internete ar enciklopedijose. Straipsnio tikslas – supažinti kiek ir kokios informacijos apie Varėnos kraštą rasime atsivertę   Visuotinės lietuvių enciklopedijos tomus.

Varėnos rajono savivaldybė, Varėnos miestas pristatyti XXIV enciklopedijos tome.  Varėnos rajono savivaldybė apibūdinta kaip didžiausia savivaldybė Lietuvoje. Yra Varėnos rajono žemėlapis, informuojantis apie naudingųjų iškasenų telkinius, gamtos, istorijos ir kultūros paminklus, atmintinas vietas,  atminimo, dailės  paminklus. Tekste pateikiamos žinios apie Varėnos istoriją, ekonomiką. Enciklopedijoje aprašytos  Lietuvos gyvenvietės, turinčios daugiau kaip 300 gyventojų. Visuotinė lietuvių enciklopedija skelbia, kad Varėnos rajone yra 320 kaimų ir du miesteliai- Merkinė, Valkininkai.  Į enciklopediją pateko abu miesteliai ir šie Varėnos rajono kaimai: Čižiūnai, Dargužiai, Dubičiai, Dubininkas, Kabeliai, Kaniava, Kašėtos, Kriviliai, Daržininkai, Lynežeris, Liškiava, Marcinkonys, Matuizos,  Musteika, Nedzingė, Perloja,  Pirčiupiai,  Senoji Varėna,  Subartonys,  Vydeniai, Vilkiautinis, Zervynos, Žilinai. Per pastaruosius 20 metų  gyventojų skaičius kaimuose sumažėjo, galbūt  todėl į enciklopediją  neįtraukti  šie kaimai, randami keturtomėje Tarybų Lietuvos enciklopedijoje arba Bostono lietuvių enciklopedijoje: Akmuo, Barčiai, Barteliai, Čebatoriai, Daržininkai, Gudakiemis, Jakėnai, Jonionys , Mergežeris, Panara, Rudnia ir kt.

Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje pateikiamos Lietuvos habilituotų mokslų daktarų ir profesorių, lietuvių, pasaulio ir Europos čempionų, rekordininkų biografijos.     Į enciklopediją pateko per 70 pasižymėjusių Varėnos krašto žmonių. Tai visiems gerai žinomi:  dirigentas Petras Bingelis, akademikas Pranas Buckus,  dailininkas ir kompozitorius Mikalojus Konstantinas  Čiurlionis, dramaturgė, istorijos ir literatūros kritikė Petronėlė Česnulevičiūtė , profesorius Jonas Grigas, gamtos mokslų daktaras Vincentas Korkutis, poetas Antanas Kalanavičius, rašytojas Vincas Krėvė, geologas Petras Lapinskas, aktorė Marija Leikauskaitė, režisierė Dalia Tamulevičiūtė, kompozitorius Vladas Švedas ir daugelis kitų.  Tačiau kai kurių kraštiečių vardų, įtrauktų į ankstesnių laidų enciklopedijas, pasigedome.  Nepateko kunigas, tautosakos rinkėjas ir skelbėjas Juozas Čaplikas . Kunigo Juozo Čapliko (slapyvardžiu Šimtakojis) knyga „Trakiečių dzūkų dainos“  įėjo į lietuvių folkloristikos istoriją kaip pirmasis spausdintas dzūkų liaudies dainų tekstų rinkinys. Jo pavardę randame Bostono Lietuvių Enciklopedijoje, Lietuviškoje Enciklopedijoje (prieškarinėje). Nepateko ir bene garsiausias marcinkoniškis  – kunigas Vladas Jazukevičius. Jo pavardę randame daugelyje  publikacijų, susijusių su Vilniaus lietuvių veikla . Apie jį rašoma Lietuviškoje Enciklopedijoje (prieškarinėje), Bostono Lietuvių Enciklopedijoje. Užmirštas paminėti  poetas Bronius Mackevičius, o taip patžurnalistas Vincas Uždavinys, rašytoja Ona Balčiūnienė – Tamulevičiūtė, profesorius Petras Čyras, rašytojas Balys Gražulis ir kt.

Pagal normatyvus į enciklopediją įtrauktos upės, ilgesnės negu 20 km. Pro Varėnos rajoną teka Nemunas su dešiniuoju intaku Merkiu . Jos pateko į enciklopediją.  Be jų į enciklopediją pateko:  Grūda, Skroblus, Spengla, Šalčia, Varėnė . Iš Varėnos rajone telkšančių ežerų į enciklopediją pateko Glėbas, Glūkas, Ilgis,  Lavysas, Nedzingis.   Nepateko – Varėnis, Gelovinė, Gilšė, Bedugnis, Brokaraisčio ežeras, Žiežulis ir kt. Į enciklopediją pateko didžiausias miškas – Dainavos giria. Aprašytas Dzūkijos nacionalinis parkas, Čepkelių raistas, Čepkelių rezervatas, Ūlos draustinis, Merkinės piliakalnis, Dubičių piliakalnis ir senovės gyvenvietės .

2015 m. buvo išleistas Visuotinės lietuvių enciklopedijos Papildymų tomas (Papildymai A-Ž). Šiame tome pateikiami nauji straipsniai, klaidų atitaisymai. Papildymuose rasime ir kraštotyrinės medžiagos:  straipsnius apie Dainavos lygumą, Naujuosius Valkininkus.  Šiame tome aprašomi ir šie mūsų kraštiečiai: ekonomistas Jonas Čaplikas, Lietuvos partizanų Dzūkijoje vienas iš vadų Jonas Jakubavičius (slap. Rugys), politologas Algis Junevičius, Lietuvos partizanų Dzūkijoje vienas iš vadų Bernardas Navickas, vaikų chirurgas Kęstutis Trainavičius, žurnalistas Jonas Vėlyvis, Lietuvos kariuomenės karininkas Algimantas Vyšniauskas.

Trumpai (gal ir ne viską tiksliai)  apžvelgiau kraštotyrinę medžiagą „Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje“ (t. 1-25  ir Papildymai A-Ž). Sunku išvardinti viską, kas pateko, o kas nepateko. Apmaudu, kad ne visi žymūs kraštiečiai į ją pateko, neaprašyti visi kaimai ir kt. Galima padaryti  išvadas, kad  patiems varėniškiams, reikia rūpintis savo vertybėmis, dokumentuojant jas kraštotyros darbuose, kartotekose.   Todėl dar kartą noriu priminti, kad Varėnos viešosios bibliotekos Kraštotyros skyriuje yra kaupiami bibliografiniai įrašai, kopijos, leidiniai apie Varėnos rajono gamtą, istoriją, papročius, meną, lankytinas vietas , žymius kraštiečius. Nemažiau vertės turi ir bibliotekininkių paruošti kraštotyros darbai, parengtos bibliografijos. Surinkti duomenys populiarinami: rengiamos ekspozicijos, skelbiami straipsniai.

 

Laimutė Cibulskienė

Varėnos viešosios bibliotekos bibliografė

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Only registered users can comment.