Paslaptingas ežeras šalia Čepkelių raisto

sausio 26 09:19 2009 Print This Article

Gintautas Kibirkštis

Čepkelių raistas tolimiausiame savo šiauriniame iškyšulyje netoli nuo Lynežerio kaimo susisiekia su nedideliu 1,2 ha ploto ežeru Lygučiu. Šis ežeras išsiskiria tuo, kad jis kai kuriais metais išdžiūsta, nes pristinga jį maitinančio pelkės vandens.

Dažniausiai pavasarį, po sniegingų žiemų, iš pelkės atitekantis vanduo sklidinai užpildo Lygučio dubenį. O vasarą vandens lygis ežere, kaip ir pelkėje, krinta. Kartais galiausiai vasaros pabaigoje Lygutis visai išdžiūsta.

Tačiau ne kiekvieną pavasarį raiste būna didelis potvynis ir ne visada pelkės vandenys užtvindo ežerą. Kartais kelerius metus iš eilės ežeras būna išdžiūvęs. Jo dugne suželia žolė, netgi pridygsta medžių daigų. Vėliau naujas potvynis Lygutį vėl paverčia tikru ežeru. Iš pelkės atitekantis vanduo kiekvieną kartą performuoja ežero dugną – keičiasi jo giliausia vieta ir pats gylis, siekiantis keletą metrų.

Lygučio vandens lygis parodo viso Čepkelių raisto vandeningumą. Praėjusį kartą Lygutis be vandens sausas išbuvo beveik dvejus metus nuo sausringos 2002 metų vasaros iki 2004 metų pavasario, kai pavasarį pelkėje kilęs potvynis iš naujo užtvindė ežerą. Nuo tada iki šiol Lygutis yra sklidinas vandens.

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Only registered users can comment.