„Clannad“ atveža keltų skambesį

31 sausio 20:12 2014 Print This Article

Vasario 1 d. Vilniaus kongresų rūmuose koncertuos Airijos grupė „Clannad“. Kolektyvas gyvuoja daugiau nei keturis dešimtmečius, sakoma, kad tai garsiausia muzikuojanti airių šeima – mat visi grupės nariai yra artimi giminaičiai.

„Jei jums – per trisdešimt, didelė tikimybė, kad mažiausiai vieną „Clannad“ kūrinį atpažinsite iš pirmųjų akordų, – sako organizatoriai. – Gali būti, kad šią melodiją niūniavote nė nežinodami, kas ją sukūrė ir atlieka.“

Devintajame dešimtmetyje tuometėje Sovietų Sąjungoje didžiulio populiarumo sulaukė britų TV serialas „Robin Of Sherwood“, Lietuvoje vadintas tiesiog „Robinu Hudu“. Nuo pirmųjų titrų iki pabaigos jame skambanti muzika, lydinti legendinio plėšiko nuotykius, buvo atlikta „Clannad“ muzikantų.
Tai ne vienintelis atvejis, kai „Clannad“ skambesys pasiekia klausytojus, pernelyg nė nesidominčius airiška muzika. Pavyzdžiui, 1999 m. šokių aikštelėse skambėjo britų atlikėjo Chicane hitas „Saltwater“. Jo pagrindas – moteriškas balsas, dainuojantis užburiančią melodiją. Tai „Clannad“ vokalistė Moya Brennan. Melodija? „Clannad“ kūrinys „Theme From Harry’s Game“, britų topus užkariavęs dar 1982-aisiais.
Rengėjų nuotr.

„Clannad“ visuomet drąsiai eksperimentavo, supindama airiško folkloro motyvus, roką, popmuziką, net džiazo ir simfoninės muzikos fragmentus.

Enya, viena populiariausių Airijos atlikėjų, savo vyresnių brolių ir sesers grupėje „Clannad“ grojo klavišiniais instrumentais ir dainavo pritariančiojo vokalo partijas. Vėliau ji pradėjo solinę karjerą, kurioje juntama ryški tradicinės keltų muzikos įtaka – įkvėpta metų, praleistų „Clannad“ sudėtyje.

Su keltų dvasia
Grupės istorija prasidėjo nedideliame Gvidoro miestelyje. Muzikanto Leo ir muzikos mokytojos Babos Brennanų šeima susilaukė 9 vaikų. Broliai ir seserys nuo mažens dainavo tėvo bare, kurį dabar puošia iškaba – „Clannad“ ir Enyos namai“.
1970 m. trys poros vaikai – Moya, Ciaranas ir Polas – nusprendė suburti grupę, kuri grotų muziką, paremtą tradiciniu keltų dainų skambesiu, bet turinčią ir roko bei popmuzikos elementų. Prie trijulės prisidėjo jų dvyniai dėdės – Noelis ir Padraigas Dugganai. Grupė greitai įsibėgėjo – šimtai žiūrovų virto tūkstančiais, „Clannad“ žavesį atrado melomanai svetur. Įdomu, kad grupė to pasiekė, plaukdama prieš tuo metu populiarios muzikos srovę. Radijo eteryje dominuojant „glam“, o vėliau – pankrokui, grupė drąsiai eksperimentavo, supindama airiško folkloro motyvus, roką, popmuziką, net džiazo ir simfoninės muzikos fragmentus, kritikai jos skambesyje atrado ir grigališkojo choralo motyvų. Be to, grupė dainuoja 6 kalbomis – nuo anglų ir airių iki senosios lotynų, o jos dainų tekstuose dominuoja filosofinės ir mistinės temos.

Didžiuoju „Clannad“ proveržiu tapo kūrinys „Theme From Harry’s Game“, sukurtas TV serialui. Kūrinys pateko į Didžiosios Britanijos populiariausių dainų penketuką – tai buvo stulbinama sėkmė dainai, sudainuotai airiškai.
„Grammy“, BAFTA ir „Billboard“ apdovanojimai, šlovė ir gerbėjų dėmesys nesulaikė „Clannad“ nuo išsiskirstymo – po 1998-ųjų albumo „Landmarks“ grupė ilgam dingo iš akiračio, visi jos nariai tęsė solines karjeras ar muzikavo su kitais projektais. Tačiau 2006 m. grupė netikėtai atsikūrė Moyos Brennan solinio koncerto Roterdame metu.
Minint pirmojo grupės albumo pasirodymo 40-metį, parduotuvėse prieš kelias savaites pasirodė naujasis diskas „Nadur“ – pirmasis po 15 m. pertraukos. Albumo pavadinimas įrodė, kad „Clannad“ lieka ištikimi savo braižui – senąja airių kalba „nadur“ reiškia „gamta“.
„Clannad“ grafikas šįmet pilnas pasirodymų daugelyje šalių – nuo Didžiosios Britanijos iki Naujosios Zelandijos.


Renginio foto rasite čia :

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Only registered users can comment.